ISKM71 : Ú2

Filip Hodas, Pop Culture Dystopia Part II

Na obdélníkovém renderu digitálního obrazu spadajícího do kolekce Filipa Hodase Pop Culture Dystopia náš zrak primárně upoutá chátrající a reznoucí proporčně obří postava Spongeboba, která je obrůstána popínavou rostlinou a pokryta graffiti na různých částech jeho těla, kromě vrchní části, která si zachovává skoro svůj původní vzhled.  

Tento zrezivělý výjev sedí pod, co se zdá, železničním nebo dálničním mostem. Díky tomu obraz pracuje se světlem, které ozařuje Spongebobovův ikonický úsměv s jedním na drátu visícím zubem, který by mohl v minulosti být světlem nebo lampou, která ozařovala předchozí místo, kde se Spongebob nacházel. Poté si všímáme, že je Spongebob pokryt celou řadou mechanických prvků, které z něj dělají spíše robota než jen vyhozenou sochu z nějakého zábavního parku. Jeho díry jsou vytvořeny z ventilací, světle modré oči jsou obřími světlomety, ústa připomínají zvukový reproduktor. 

Při zkoumání prostředí, kde se Spongebob nachází si všímám, že jde spíše o nějakou postapokalyptickou nebo zapomenutou civilizaci a místo, kam přišel Spongebob je místem jeho posledního odpočinku, kde se nacházela ještě trocha elektřiny v zobrazených kabelech a on si tak mohl dopřát ještě pár chvil života.  

Zeleň, která pomalu a jistě obrůstá jak Spongeboba, tak i jeho okolí, si bere zpět to, co jí civilizace betonu vzala. Jako jeden z hlavních detailů v pozadí vnímám graffiti nápis “Crack Pantz” nacházející se na železné konstrukci mostu jako skrytý detail schovaný autorem díla pro příjemce jeho vidění Spongeboba jako dystopického postapokalyptického robota, kterému došla energie. 

Právě nehybnost celého zjevení, kromě občasného domyšleného pohybu listí dodává dílu temný, strašidelný nádech, co ale je možná hrozivější je představa neměnící se mimiky obřího ocelového Spongeboba z dob, kdy ještě fungoval. 

Hlubší analýza tohoto díla, které znám již dlouho mi pomohla klást si otázky ohledně doby, kdy Sponebob fungoval nebo důvodu, proč se apokalypsa v tomto světě stala Spongebobovi osudnou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.